Gdzie można kupić produkty ?

Sprawdź gdzie kupisz nasze produkty!

Leczenie ostrych i przewlekłych ran odbytnicy
przy szczelinach odbytu
i u pacjentów z hemoroidami

Skład:
UniGel Apotex Procto to biały czopek o kształcie torpedy, zawierający sproszkowany kopolimer HEMA-HAS i bazę tłuszczową Witepsol 25 W.

Unigel Apotex Procto:

SPOSÓB STOSOWANIA CZOPKÓW:

 • W miejscu perforacji blistra należy oddzielić jeden czopek od całego opakowania, lekkim szarpnięciem otworzyć jednostkowe opakowanie i wyjąć czopek.
 • Czopki wprowadza się do odbytnicy, o ile to możliwe po wypróżnieniu i podmyciu się.
 • Czopek należy włożyć głęboko do odbytnicy, zaostrzonym końcem skierowanym w stronę odbytu, najlepiej w lekkim skłonie w przód.
 • Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, czopki UniGel Apotex Procto należy stosować raz na dobę, najlepiej przed snem.
 • Dzięki strukturze makromolekularnej UniGel Apotex Procto nie wchłania się do organizmu, dlatego czopki można stosować u pacjentów w każdym wieku, w tym u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Jednak przed zastosowaniem należy poradzić się lekarza.

W przypadku chorób odbytnicy szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej higieny oraz regularne wypróżnianie się.

Konieczne jest przyjmowanie wystarczającej ilości płynów, unikanie spożywania pikantnych potraw oraz zwiększenie spożycia pokarmów zawierających dużo błonnika.

Jeśli w ciągu 7 dni dolegliwości nie ustąpią lub nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem.

Co to są hemoroidy?

Guzki krwawnicze, potocznie hemoroidy. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią. Uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca.

W poszerzonych naczyniach gromadzi się krew, wskutek czego uwypuklają się przez warstwę błony śluzowej, tworząc bolesne guzki. Ich powiększenie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie końcowej części układu pokarmowego. Powoduje to często dyskomfort utrudniający normalne funkcjonowanie.

Kto choruje na hemoroidy?

Hemoroidy należą do jednych z częstszych proktologicznych dolegliwości. Na hemoroidy cierpi nawet od 30 do 50 procent dorosłych. Najbardziej narażone na tą chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia, z przewlekłymi zaparciami.

Mechanizm powstawania

Najpopularniejsze przyczyny powstawania hemoroidów to:

 • częste zaparcia spowodowane dietą ubogobłonnikową
 • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, praca „za biurkiem”.
 • brak aktywności fizycznej (powoduje zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu) nieprawidłowa dieta (wysokotłuszczowatłusta i niskobłonnikowa)
 • podatność dziedziczna
 • stany zapalne jelit, przewlekłe biegunki
 • ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Dodatkowo rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, i upośledza czynność jelit. Po porodzie hemoroidy mogą się same zmniejszyć i nie wymagają leczenia.
 • otyłość

Stopnie zaawansowania hemoroidów

Stopień zaawansowania choroby określa się w czterostopniowej skali:

I. Guzki uwypuklające się do światła kanału odbytu, ale nie wypadające poza odbyt

II. Guzki wypadające w trakcie oddawania stolca, które samoistnie wracają do poprzedniego położenia

III. Guzki, które po oddaniu stolca można odprowadzić tylko palcem

IV. Guzki, które nie dają się odprowadzić.

Objawy

Pierwszym widocznym objawem choroby jest krwawienie z odbytu podczas wypróżnienia. Krwawienie występuje w momencie, gdy ścianki nabrzmiałych hemoroidów nie wytrzymują parcia.

Inne objawy to:

 • pieczenie i świąd,
 • ból w okolicach odbytu
 • uczucie niepełnego wypróżnienia
 • wysięk, śluz w odbycie

W zaawansowanym stadium występuje ostry ból i brak możliwości odprowadzenia hemoroidów do kanału odbytu. Z powodu dość krępującej dolegliwości wiele osób nie zgłasza się do lekarza, a przez to hemoroidy są często rozpoznane i leczone zbyt pózno. Poza dużym obniżeniem komfortu życia, dochodzi także do niepotrzebnych i przede wszystkim dających się wcześniej uniknąć komplikacji. Dodatkowo objawy chorobowe występujące przy guzkach krwawnicowych mogą być objawem innych groznych schorzeń jelit grubego i odbytu.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Trzeba przestrzegać kilku zasad: unikaj zaparć; prowadź aktywny tryb życia; nie siedz długo, a jeśli musisz, rób krótkie przerwy na rozprostowanie kości; wykonuj ćwiczenia polegające na ściskaniu pośladków, jak podczas wstrzymywania wypróżnienia; spędzaj w toalecie tyle czasu, ile jest to niezbędne – zbyt długie napinanie mięśni brzusznych przeciąża układ żylny, dbaj o higienę, unikaj seksu analnego.

Jak diagnozuje się hemoroidy?

Do kogo iść?
Do proktologa (chirurg zajmujący się schorzeniami odbytu i odbytnicy).
Badanie jest często kojarzone z krępującą pozycją kolankowo-łokciową z wypinaniem pośladków. Można je przeprowadzić w ułożeniu na lewym boku. Taka pozycja nie powoduje dyskomfortu. Już na podstawie wywiadu, wyglądu okolic odbytu i badania palcem lekarz zwykle potrafi rozpoznać hemoroidy. Kolejnym badaniem jest anoskopią bądz rektoskopia. Oba badania trwają krótko, nie wymagają specjalnego przygotowania i są bezbolesne. Ocena zaawansowania choroby przez chirurga nie musi iść w parze z nasileniem dolegliwości. Nie zawsze zmiany wymagają leczenia operacyjnego, często można je zaopatrzyć ambulatoryjnie przy pomocy jednej z wielu metod.